id = "FBMainForm_1102009" action="/sport.html" method = "post" onsubmit = "return false" >
Sport New Entry  Search

« Previous 1 of 318 Next »

България най-после с добра победа
by newswriter on

Националният отбор по футбол поднесе хубав подарък - успех с 2:0 срещу Холандия в световна квалификация за Мондиал 2018 пред около 15 хиляди зрители на стадион "Васил Левски".

От доста време не бяхме побеждавали световна футболна сила.

Играчът на чешкия "Погон" Спас Делев вкара два майсторски гола в 5-ата и 20-ата минута. До края "лалетата" така и не излязоха от шока и преклониха глави. При първото попадение Делев прояви настойчивост, пребори се за топката и оползотвори пас от дълбочина, като провокира 17-годишния защитник Матийс де Лигт да сгреши.

При втората ситуация нападателят овладя топката с гърди пред наказателното поле и се обърна с отличен удар в долния ляв ъгъл на вратата на гостите - 2:0.

Нататък холандците упражниха натиск, но преимуществото им беше предимно териториално. Най-чистото положение изтърва Бас Дост, който отблизо не уцели вратата.

А едва ли мнозина са очаквали резултатът след първото полувреме да е 2:0 за България.

Тимът на Петър Хубчев направи силно първо полувреме, в което отблъсна атаките на Холандия и се възползва от ситуациите си пред вратата на гостите.

След почивката картината на терена не се промени много - фаворитът атакуваше вяло, а българите с дух и колективни действия удържаха аванса си. Първият удар във вратата на Николай Михайлов бе в 55-ата минута. Стражът, заменил контузения титуляр Владислав Стоянов, имаше 3-4 стабилни намеси, с които съвсем отказа Ариен Робен и компания.

Накрая "трикольорите" останаха без сили, но компенсираха със себераздаване. Играта ни не бе блестяща, но трябва да се има предвид от колко ниско равнище тръгва българският отбор и колко зле изглеждаше в мачовете с Люксембург, Франция и Швеция. На този етап важни са победите.

Освен това Петър Хубчев не можеше да разчита освен на Стоянов, също на основни играчи в средата на терена като Светослав Дяков и Георги Миланов. Техните заместници се справиха отлично - според възможностите си.

Така националите изпревариха холандците в група "А", като събраха 9 точки, а "оранжевите" имат 7. Лидер е Франция с 13 т., следвана от Швеция с 10.

България - Холандия 2:0

1:0 Делев (5), 2:0 Делев (20)

[ ] Comments     Permalink     Add Comment

Челси върви уверено към титлата

Играчите на Челси направиха нова крачка към титлата във Висшата лига.

Сините победиха с 2:1 Сток Сити в гостуването си от 29-ия кръг.

Отборът на мениджъра Антонио Конте събра 72 точки на върха и разликата с втория Тотнъм стана 13. "Шпорите" приемат Саутхямптън в неделя.

Челси изиграха силно второ полувреме и в самия край стигнаха до успеха след гол на Гари Кейхил. Той се възползва от лошата намеса в защита на Ерик Питърс в 87-та минута.

Шампионът Лестър победи с 3:2 Уест Хям. Това беше четвърта поредна победа за "лисиците" във всички турнири, откакто Клаудио Раниери беше уволнен.

В другите мачове в събота Арсенал загуби от Уест Бром с 1:3, Кристъл Палас победи Уотфърд с 1:0, Евертън разгроми Хъл с 4:0, Съндърланд и Бърнли завършиха без голове и победител.

Във временното класиране води Челси с 69 точки пред Тотнъм - 56 и Ман Сити също с 56 точки. Четвърти са Ливърпул с 55 точки. Следват Арсенал и Евертън, които имат по 50.

На последните места в таблицата са Хъл с 24 точки, Мидълзбъръ - 22 и Съндърланд с 20 точки.

Лестър на четвъртфинал в Шампионската лига

Лестър, воден от доскорошния помощник на Клаудио Раниери - Крейг Шекспир, се класира на четвъртфинал в Шампионска лига.

Англичаните победиха с 2:0 Севиля на свой терен и с 3:2 общ резултат продължават напред.

Лестър играеше за задължителна победа и тръгна дръзко напред още от началото на мача. Каспер Шмайхел обаче първи трябваше да се намесва при удар отблизо на Самир Насри.

Домакините поведоха в 27-та минута с гол на Уес Морган. Капитанът засече топката на далечната греда след центриране от свободен удар на Риад Марес.

Севиля не успя да създаде нищо сериозно до почивката, макар и да овладя инициативата. Хорхе Сампаоли направи 2 смени на полувремето, пускайки в игра Йоветич и Мариано. Серхио Ескудеро разтресе гредата на вратата на Лестър с удар от трийсетина метра, а няколко минути по-късно гостите бяха ударени втори път.

Марк Олбрайтън необезпокояван изстреля топката от границата на наказателното поле право в мрежата за 2:0 в 54-та минута.

Севиля настрои играта си и натика Лестър в наказателното му поле, когато Самир Насри се поддаде на провокация на Джейми Варди и получи втори жълт картон за посягане с глава към противника.

Дори и с човек по-малко андалусците стигнаха до дузпа четвърт час преди края. Каспер Шмайхел обаче хвана слабия удар на Стивън Нзонзи.

До края Лестър можеше да вкара и трети гол на контраатака, но по-важното е, че не допусна гол и отприщи луди празненства в града с историческото си класиране на 1/4 финал.

Интересни полуфинали за Купата на ФА

Челси-Тотнъм и Арсенал-Манчестър Сити са двата полуфинала в турнира за Купата на Футболната асоциация на Англия.

Това отреди жребият веднага след изиграването на последния мач от четвъртфиналите, в който Челси отстрани Манчестър Юнайтед с победа с 1:0 на "Стамфърд Бридж" в понеделник вечер.

И двата полуфинала ще се играят на "Уембли" в уикенда 22-23 април.

Ливърпул с важен обрат

Ливърпул постигна обрат с 2:1 над Бърнли в среща от от 28-ия кръг на Висшата лига.

Ашли Барнс даде ранен аванс на готите, но момчетата на Юрген Клоп заслужиха трите точки след две попадения, дело на Жоржиньо Вайналдум и Емре Джан.

Бърнли наказа неконцентрираните бранители на съперника още в началните минути, когато Ашли Барнс засече подаване от дясно и реализира с глава.

„Червените“ оказаха моментален натиск в опит да търсят изравняване, но не реализираха възможностите си.

Все пак, в добавеното време на първата част Вайналдум бе най-съобразителен в противниковото наказателно поле и изравни с първия точен удар за домакините – 1:1.

Обратът стана факт в 61-та минута, когато Джан изпълни удар по земя от над 25 метра.

До края имаше шансове и пред двата отбора, но резултатът не се промени.

Ливърпул е на четвърто място във временното класиране с 55 точки и мач повече от съперниците си. Начело е Челси с 66 точки пред Тотнъм и Манчестър Сити, които имат по 56 точки.

Ман Сити на полуфинал за Купата на ФА

Голове на Давид Силва и Серхио Агуеро осигуриха заслужената победа на Манчестър Сити срещу Мидълзбъръ и място в полуфиналите на турнира за Купата на Футболната асоциация.

Силва отбеляза още в третата минута на мача, след като Пабло Сабалета центрира от дясно.

Вратарят на Мидълзбъръ Брад Гузан спаси много опасни положения, като не позволи на Силва, Лерой Сане и Агуеро да отбележат нови голове.

В крайна сметка обаче Агуеро се разписа и удвои преднината, когато засече ниско подаване на Сане, като по този начин изпрати отбора си на полуфинала на стадион "Уембли".

Сити достигат до тази фаза на турнира за Купата на ФА за пръв път от четири години, като Гуардиола се надява да спечели поне един трофей през първия си сезон като менажер в Англия.

Испанският треньор също така имаше лукса да извади от игра Сане и Агуеро преди мача-реванш с Монако от Шампионската лига в сряда. Сити имат преднина от 5:3 след първия мач.

Барса със сензационен обрат

"Барселона" направи най-великия обрат в историята на Шампионската лига и се класира за четвъртфиналите на турнира за десета поредна година, въпреки че загуби първата среща срещу "Пари Сен Жермен" с 0:4.

В изключителна драма на "Камп Ноу" каталунците спечелиха реванша с 6:1, след като две минути преди края на редовното време резултатът бе 3:1.

Испанският шампион продължава напред с общ резултат 6:5 и стана първият отбор, който наваксва загуба с четири гола разлика в директните елиминации на най-силния клубен турнир.

На "Камп ноу" "Барселона" заличи три от четирите гола пасив срещу ПСЖ чрез Луис Суарес, автогол на Лавин Курзава и попадение от несъществуваща дузпа на Лионел Меси, но гол на Единсон Кавани в 62-ата минута запъти парижани към следващата фаза.

Гостите имаха две страхотни възможности да убият интригата при 1:3, но ги пропиляха и бяха наказани.

Неймар отбеляза два попадения в 88-ата и в 90-ата минута от още една съмнителна дузпа, а шест минути след края на редовното време резервата Сержи Роберто отбеляза исторически гол за испанския шампион.

Мачът започна по мечтан начин за "Барселона". Каталунците поеха контрола върху топката от първия съдийски сигнал и стигнаха до гол след 150 секунди игра.

Центриране от левия фланг на Рафиня доведе до поредица от грешки в защитата на ПСЖ. Тиаго Силва и Тиаго Мота действаха неориенитрано и позволиха топката да стигне до пласиралия се пред голлинията Суарес, който изпревари бавно реагирали Кевин Трап и с глава я изпрати във вратата, преди да бъде изчистена от бранител в бяло.

В следващите минути двата отбора по веднъж поискаха дузпа за игра с ръка - след центрирания на Неймар и Юлиян Дракслер, но главният рефер остави играта да продължи.

В 17-ата минута "Барселона" беше много близо до втори гол, но страхотен изстрел от дистанция на Неймар профуча до гредата.

Между 30-ата и 32-ата минута каталунците организираха две много опасни атаки с подавания вдясно към Тиаго Алкантара, който обаче не успя да достави добри центрирания. Десет минути преди почивката Суарес се измъкна зад защитата, но топката му избяга вдясно и последвалият удар не затрудни Трап.

Силният натиск на "Барселона" обаче даде резултат в 40-ата минута, а защитата на ПСЖ отново улесни съперника с нелепи грешки. Суарес копна топката за Иниеста, а Маркиньос имаше предимство, но позволи на испанския халф да го изпревари. След това плеймейкърът на каталунците опита подаване с пета, при което Курзава изрита топката в собствената си врата.

Само четири минути след почивката Тома Мюние загуби равновесие и падна в наказателното поле, а Неймар се спъна в него и се хвърли на тревата. Главният съдия първо даде знак, че няма дузпа, но след консултация с рефера зад вратата посочи бялата точка. Меси се зае с изпълнението и по безкомпромисен начин вкара 11-ия си гол в седемте си мача в турнира този сезон.

В 52-ата минута ПСЖ създаде първия си шанс за гол. Мюние направи отличен пробив отдясно и центрира към вратарското поле за Кавани, който прати топката в страничната греда.

Девет минути по-късно обаче парижани стигнаха до мечтания гол на "Камп ноу". Курзава свърши отлична работа в наказателното поле на "Барселона" след дълго подаване, сваляйки топката с глава към Кавани, а уругваецът се разписа със силен шут под гредата.

Само три минути по-късно Кавани можеше да вкара втори гол за ПСЖ, след като беше изведен сам срещу Марк Андре тер Стеген, но не успя да го преодолее.

Шест минути преди края и влезлият като резерва Анхел ди Мария излезе очи в очи с Тер Стеген, но се забави прекалено дълго и не успя да нанесе добър удар под натиска на Юмтити.

В 88-ата минута Неймар даде последни надежди на "Барселона" след прекрасно изпълнение на пряк свободен удар, а само две минути по-късно Суарес беше подпрян леко с ръка от Маркиньос в наказателното поле и се строполи, а главният съдия отсъди втора спорна дузпа.

Неймар не сгреши от бялата точка и доближи каталунците на един гол от първия в историята обрат след загуба с четири гола в първия мач, а в последните секунди на добавеното време Сержи Роберто се измъкна зад защитата след центриране от свободен удар и отбеляза за 6:1.

Така вече са ясни половината от четвъртфиналистите - испанският "Барселона" и "Реал" (Мадрид) и германските "Борусия" (Дортмунд) и "Байерн" (Мюнхен).

Останалите четири участника във финалната осмица ще станат ясни следващата седмица от двубоите "Ювентус" - "Порто", "Лестър" - "Севиля", "Атлетико" (Мадрид) - "Байер" (Леверкузен) и "Монако" - "Манчестър Сити".

Венгер се оправда със съдията

Мениджърът на "Арсенал" Арсен Венгер заяви, че "скандални и необясними" съдийски грешки са в основата на провала на отбора му срещу "Байерн". Лондончани загубиха с 1:5 и във втория мач от осминафиналите в Шампионската лига този път на "Емиратс".

При 1:0 в своя полза англичаните поискаха дузпа за нарушение на Чаби Алонсо срещу Тио Уолкът. В началото на второто полувреме те видяха ново спорно положение, от което започна обратът.

Те претендираха за засада на Роберт Левандовски, който беше фаулиран в наказателното поле. Вместо това Тасос Сидиропулос даде дузпа и жълт картон на капитана Лоран Кошчелни. След намеса на един от допълнителните съдии французинът беше изгонен.

Това даде начало на възхода на "Байерн", довел до петата загуба в седем мача във всички турнири за "Арсенал".

"Играхме с духа и гордостта, с които желаехме. След това историята завърши лошо. Нямахме късмет, защото при 1:0 през първото полувреме имаше 100% дузпа срещу Уолкът", каза Венгер.

"През второто съдията уби мача. Той помогна много, много на "Байерн". Левандовски беше в засада и нямаше дузпа. А отгоре на всичко, ни даде червен картон, което ни уби напълно. "Байерн" е добър отбор, но може да благодари на съдията за решенията през второто полувреме", продължи той.

Венгер заяви, че се чувства ядосан и разочарован от съдийството. "Още повече, защото сме в труден момент. Това е абсолютно необяснимо и скандално. Ще понеса много критики, но това не променя мнението ми. Футболистите не ме подведоха. Подведе ме съдията."

Преди мача около 200 привърженици направиха шествие от мястото на стария стадион "Хайбъри" с искане Венгер да си тръгне след сезона, когато изтича договорът му.

"Мисля, че клубът е в отлично състояние, но в този момент минава през труден период. Това, което трябва трябва да се промени, е резултатът в следващия мач. Засяга ли несигурността нашия отбор? Не. Таз вечер играхме много добре."

Реал на четвъртфинал

"Реал" Мадрид се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига за седми пореден сезон. "Белите" спечелиха реванша срещу "Наполи" на "Сан Паоло" със същия резултат, с който триумфираха и в първия мач - 3:1, и постигнаха краен успех в сблъсъка с 6:2.

Двубоят се разви идентично със срещата на "Сантяго Бернабеу", след като "неаполитанците" отново поведоха, но впоследствие допуснаха пълен обрат.

Италианският тим за втори път в историята си не успя да преодолее 1/8-финалите на най-престижния клубен турнир след 2012 година.

Домакините бяха подкрепяни от близо 70 хиляди зрители по трибуните, които създадоха неописуема атмосфера. Любимците им започнаха срещата много силно и натиснаха съперника, организирайки постепенни, но опасни атаки.

В 24-ата минута една от тях даде отличен резултат. Марек Хамшик изведе в наказателното поле Дрийс Мертенс, който се разписа с перфектен завършващ удар, а по трибуните последва емоционален взрив. Белгиецът вкара петия си гол в Шампионската лига за сезона и общо 23-ти във всички турнири.

Впоследствие, при една от малкото си смислени атаки през първата част, "Реал" отговори с пропуск на Кристиано Роналдо. Португалецът получи топката в наказателното поле, премина покрай Пепе Рейна, но уцели гредата. Малко по-късно същото направи и Мертенс, който не оползотвори златен шанс да отбележи второ попадение за "неаполитанците".

"Наполи" подходи към второто полувреме със самочувствие, търсейки начин да нанесе втори удар на съперника. Вместо това, гостите стигнаха до скъпоценен гол на чужд терен още в 51-ата минута. След центриране от ъглов удар Серхио Рамос надскочи Раул Албиол, който изпрати топката във вратата.

Само шест минути по-късно ситуацията се повтори. Ново подаване на Кроос от корнер и завършващ удар на капитана на мадридския гранд. След изстрела му с глава топката бе отклонена от Мертенс, а попадението бе записано като автогол.

Той съкруши, както футболистите, така и тифозите на домакините. До края на срещата "адзурите" нямаха нужната увереност и енергия да реагират и в крайна сметка дори допуснаха още едно попадение. То бе дело на бившия играч на големия съперник "Ювентус" - Алваро Мората. А голямата звезда на "Реал" - Кристиано Роналдо, удължи серията си без отбелязан гол в Шампионската лига на 613 поредни минути.

За втори път в историята си "Реал" Мадрид елиминира "Наполи" в европейски клубен турнир след 1987 година. Грандът от Неапол пък остава без успех в последни си шест двубоя с испански съперници. "Кралете" ще разберат съперника си в следващата фаза от жребия на 17 март.

Лестър най-после спечели мач

Лестър спечели впечатляваща победа с 3:1 над Ливърпул в първия си мач след уволнението на треньора Клаудио Раниери преди броени дни.

Успехът позволи на "лисиците" да се отлепят от дъното на таблицата във Висшата лига - сега са 15-и.

Но все още са застрашени от изпадане, тъй като 17-ият и 18-ият - съответно Мидълзбъръ и Кристъл Палас са само на 2 точки.

Временно все още актуалният шампион на Англия се води от един от асистентите на Раниери - Крейг Шекспир, който успя да върне тима към славните дни от миналия сезон.

Лестър показа позабравения хъс и прекъсна серията от пет поредни загуби, в които нямаше и отбелязан гол.

Началото на срещата бе по-добро за домакините, които заредиха положения пред вратата на Ливърпул. В 28-та минута Джейми Варди бе изведен зад гърба на защитата на "червените" след грешка в центъра на терена и откри резултата - 1:0.

Гостите опитаха да отвърнат и на свой ред можеха да вкарат гол. В 39-та Дани Дринкуотър заби попадението на вечерта с удар от воле от около 20 метра - 2:0.

След час игра Варди направи 3:0. Осем минути по-късно Фелипе Коутиньо намали резултата. До края ситуации имаше и пред двете врати, но нови голове не паднаха.

Ливърпул напрактика загуби шансове за титлата, а вече е застрашено и мястото му в топ 4. Тимът заема петото място с 49 точки, следван от Манчестър Юнайтед с 48 и мач по-малко. Четвърти е Арсенал с 50.